Programy profilaktyczne
Profilaktyka gruźlicy
Gruźlica jest bakteryjną chorobą zakaźną, wywoływaną przez prątki gruźlicy, którą może zarazić się każda osoba.
Niestety, zazwyczaj wykrywana jest przypadkowo.
Należy do grupy chorób społecznych związanych z warunkami życia (mieszkanie, odżywianie, wypoczynek) oraz pracy a możliwość pojawiania się choroby wzrasta, im te warunki są gorsze. Sprzyja temu osłabienie odporności organizmu spowodowanej przez różne czynniki, np. niedożywienie, przemęczenie, czy złe warunki mieszkaniowe.
Do czynników wewnętrznych predysponujących do zachorowaniu na gruźlicę należą:
zakażenie wirusem HIV
cukrzyca
choroby nowotworowe
choroby krwi
schyłkowa niewydolność nerek
leczenie immunosupresyjne
pylica płuc
leczenie sterydami przez okres dłuższy niż 3 tygodnie w dawce powyżej 15 mg/dobę oraz szybka utrata masy ciała.
Kto może skorzystać: programu? Populacja osób dorosłych, które dokonały wyboru pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. osoba dorosła, u której dotychczas nie rozpoznano gruźlicy, ale miała bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę.
Osoba, u której stwierdzono przynajmniej jeden z następujących czynników ryzyka:
bezrobocie
bezdomność
niepełnosprawność
obciążenie długotrwałą chorobą
uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.
Objęcie świadczeniobiorców Programem następuje przede wszystkim poprzez wykorzystanie posiadanej przez pielęgniarki poz znajomości środowiska świadczeniobiorców, która umożliwi bezpośrednie dotarcie do osób szczególnie zagrożonych chorobą. Programem zostaną objęci także świadczeniobiorcy, którzy samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki poz.
W ramach programu pielęgniarka POZ:
przeprowadza wywiad w kierunku gruźlicy wraz z wypełnieniem ,,Ankiety świadczeniobiorcy w Programie profilaktyki gruźlicy"
przeprowadza edukację zdrowotną świadczeniobiorcy
w przypadku świadczeniobiorców z grupy najwyższego ryzyka zachorowania (w ankiecie uzyskali łączną sumę punktów > 9) pielęgniarka poz przekazuje lekarzowi poz, do którego jest zadeklarowany pacjent pisemną informację o wynikach przeprowadzonej ankiety oraz wskazuje pacjentowi tryb dalszego postępowania, w tym informuje pacjenta o konieczności zgłoszenia się do lekarza poz celem dalszej oceny stanu zdrowia.